Pozbycie się zmarszczek, redukcja blizn, wolumetria twarzy, korekta ust, niwelowanie asymetrii czy modelowanie policzków to przykłady efektów jakie można uzyskać dzięki zabiegowi przeszczepu tłuszczu.

Na czym polega przeszczep tłuszczu?

Przeszczep tłuszczu znany pod medycznym pojęciem lipotransferu wykonuje się w celu zniwelowania defektów estetycznych. Mowa tutaj o takich zabiegach jak np. wypełnienie zmarszczek, rekonstrukcja zdeformowanych tkanek czy modelowanie sylwetki. Podczas zabiegu lipotransferu wykorzystuje się tkankę tłuszczową pacjenta, która pobierana jest z fałdu brzusznego lub uda. Tkanka tłuszczowa zawiera komórki macierzyste, dzięki którym skóra pobudzona jest do odżywienia i rewitalizacji.

Przeszczep tłuszczu – wskazania

Zabieg przeszczepu tłuszczu wykonuje się w różnych celach. Metoda ta jest skuteczna w pokonywaniu efektów starzenia, redukcji zmarszczek czy odmładzaniu skóry. Doskonale sprawdza się również w modelowaniu policzków, korekcie ust oraz usuwania różnego rodzaju blizn (np. blizn potrądzikowych).

Przeszczep tłuszczu – przeciwwskazania

Z zabiegu przeszczepu tłuszczu mogą skorzystać pacjenci w każdym wieku, pod warunkiem że ich stan zdrowia jest prawidłowy. Do przeciwwskazań przy zabiegu lipotransferu jest nadciśnienie, cukrzyca, aktywne nowotwory, choroby autoimmunologiczne, niewydolność nerek lub wątroby, stany zapalne oraz ciąża i laktacja.

Przeszczep tłuszczu – przebieg zabiegu

W pierwszej kolejności przeprowadzony zostaje wywiad lekarski, którego celem jest wykluczenie przeciwwskazań pacjenta do zabiegu lipotransferu. Jeśli nie występują żadne przeciwwskazania do zabiegu, pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe a lekarz dokonuje pobrania tkanki tłuszczowej metodą liposukcji (odsysania tłuszczu) z fałdu brzusznego lub uda. Pobrana tym sposobem tkanka tłuszczowa zostaje oczyszczona z nadmiaru płynów i martwych komórek. Przygotowany preparat zostaje przez lekarza podany podskórnie w obszar zabiegowy za pomocą cienkiej igły lub kaniuli.