Wielu stomatologów zdaje sobie sprawę z tego, że pacjenci nie dbają należycie o higienę swojej jamy ustnej i pomijają bardzo wiele ważnych czynności, które powinny być niemalże ich codziennym rytuałem. Czy można jasno i jednoznacznie określić, co wpływa na to, że tak lekko podchodzą do zdrowia swoich zębów? Przede wszystkim każdy dentysta musi najpierw zapytać samego siebie, czy zrobił wszystko, aby uświadomić swoich pacjentów, jak ważna jest to rzecz. Bo to właśnie gabinet powinien być pierwszym miejscem, w którym przekazywane są pacjentom podstawowe informacje dotyczące prawidłowego dbania i higienę jamy ustnej.
Higiena zaczyna się już w gabinecie
Nauka prawidłowej higienizacji, jeśli została zaniedbana w dzieciństwie, powinna zostać przeprowadzona przez stomatologa w jego gabinecie, aby wdrożyć ich podstawy do codziennej higieny. W celu przeprowadzenia takiego instruktażu, warto wykorzystać materiały stomatologiczne przeznaczone właśnie do tego celu (chociażby lusterko, w którym pacjent będzie widział dokładnie to, co robi stomatolog w jego jamie ustnej). Dzięki temu w prosty i profesjonalny sposób zostanie zakorzeniona w nim podstawa dbania o higienę jamy ustnej. Czasem jednak to nie wystarcza i okazuje, że pacjent mimo wszystko niezbyt chętnie wykonuje wszystkie te czynności. Wtedy warto uderzyć w drugą stronę i porozmawiać z nim na temat konsekwencji, jakie mogą się pojawić w przypadku braku odpowiedniej higieny. Czasem pacjenci myślą, że to tylko próchnica, której przecież można szybko się pozbyć, bo asortyment stomatologiczny na to pozwala. Jest to jednak najgorsze podejście, ponieważ prowadzi do licznych zaniedbań i konieczności plombowania zębów, co w efekcie znacznie osłabia ich naturalną strukturę i osłabia je. Oprócz tego istnieje realne ryzyko powstania innych chorób przyzębia, które mogą prowadzić nawet do ich utraty, a pacjenci nie zdają sobie z tego sprawy. Przykładem takiej choroby jest parodontoza, powstająca wskutek odkładania się kamienia nazębnego, odkładającego się na zębach każdego dnia.
Istotne jest również zachęcanie pacjentów do korzystania z zabiegów wykonywanych u higienistki stomatologicznej
Kiretaż i skaling są bardzo ważnymi zabiegami, na które pacjenci powinni decydować się cyklicznie. Część z nich nawet nie wie, że można z nich skorzystać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, dlatego nawet o nie nie pytają, a w gabinetach stomatolodzy rzadko o nich wspominają.
W ten sposób zatacza się błędne koło, w którym pacjenci nie dbają, a dentyści nie mówią, co nie służy ani jednej, ani drugiej stronie. Efektem są pacjenci z próchnicą i stomatolodzy sfrustrowani stanem zębów w naszym kraju. Nie ulega jednak wątpliwości, że aby liczyć na poprawę, najpierw trzeba zacząć ze sobą rozmawiać i nauczyć korzystać z wiedzy profesjonalistów, którzy powinni chętnie się nią dzielić.