Bezpieczna ewakuacja osób to podstawowa kwestia w przypadku zagrożenia. Każdej osobie, która znajduje się w budynku należy w takiej sytuacji zapewnić bezpieczną ewakuację, której celem jest natychmiastowe opuszczenie obiektu.
Ewakuacja osób o ograniczonej zdolności poruszania się
W przypadku awarii zasilania może okazać się, że winda nie może zostać użyta. Wówczas jedyną drogą ewakuacji pozostają schody. Niestety osoby o ograniczonej zdolności poruszania się mogą mieć z tym ogromny problem. Pokonanie tej drogi może być niemożliwe bez zastosowania odpowiedniego sprzętu. Doskonałym przykładem są tutaj elektryczne krzesła ewakuacyjne, które zapewniają szybką i komfortową ewakuację z zagrożonego miejsca.
Jak wygląda krzesełko ewakuacyjne?
Krzesełko ewakuacyjne jest bardzo lekkie i można go szybko złożyć. Wykonane jest z lekkiego aluminiowego materiału. Elektryczne krzesełko ewakuacyjne posiada duży udźwig (zwykle od 130 do 160 kilogramów) oraz pojemy akumulator zapewniający zasięg nawet do 70 pięter. Podczas ewakuacji krzesełko obsługiwane jest zwykle tylko przez jednego operatora. Podczas transportu bezpieczeństwo pacjenta zapewniają pasy bezpieczeństwa. Do szybkiego i wygodnego poruszania się po płaskich powierzchniach służą cztery koła. Krzesełko ewakuacyjne charakteryzuje się nie tylko wspomnianą wcześniej lekkością ale i niewielkimi rozmiarami oraz łatwością przenoszenia. Krzesełko elektryczne jest również bardzo łatwe w czyszczeniu i sterylizacji.
Zastosowanie elektrycznych krzesełek ewakuacyjnych
Jak sama nazwa wskazuje, elektryczne krzesełka ewakuacyjne służą do szybkiej i bezpiecznej ewakuacji. Na tym jednak zastosowanie tego sprzętu się nie kończy. Elektryczne krzesełka często stosuje się również do transportu medycznego. Doskonale sprawdzają się w sytuacjach, kiedy konieczne jest szybkie przetransportowanie niepełnosprawnej osoby z budynku do samochodu. Krzesełka ewakuacyjne często znajdują się na wyposażeniu nie tylko służb medycznych ale i zarządców budynków mieszkalnych, instytucji oraz osób prywatnych.