Jak walczyć z ostrogami piętowymi? To pytanie pojawia się coraz częściej. Ty również chciałbyś poznać na nie odpowiedź? Zajrzyj do poniższego tekstu!

Zmiana obuwia

Jeśli lekarz stwierdzi, że występuje u nas ostroga pietowa, to powinniśmy jak najszybciej pomyśleć o wdrożeniu środków, które zahamują rozwój stanu zapalnego. W dużej mierze do rozwoju schorzenia dochodzi przez noszenie nieodpowiedniego obuwia, dlatego powinniśmy zacząć od sprawdzenia swojego obuwia. Jeśli zauważymy, że jest ono za ciasne, za małe lub za duże, to powinniśmy rozważyć wymianę na bardziej komfortowe modele z pół centymetrową podeszwą. Co więcej, warto zainwestować w kupno wkładek ortopedycznych, które złagodzą uciski, wstrząsy oraz ból w obrębie pięty.

Umiarkowana aktywność fizyczna

Choć aktywność fizyczna ma dobroczynny wpływ na naszą kondycję, sylwetkę oraz samopoczucie, to w dużej ilości może prowadzić do licznych kontuzji, czy stanów zapalnych, w tym również do powstania ostrogi piętowej. Aby nie narażać się, warto dawkować rozsądnie aktywność fizyczną oraz stawiać na dyscypliny, które nie obciążają stóp. Do takich można zaliczyć pływanie oraz jazdę na rowerze. W przypadku biegania oraz gry w piłkę zaleca się ostrożność i umiarkowanie, a na pewno uda nam się uniknąć wystąpienia ostrogi piętowej.

Leczenie farmakologiczne

Początkowo dolegliwości bóle pojawiają się stosunkowo rzadko, dlatego wielu z nas bagatelizuje problemem. Jednak z biegiem czasu ostroga piętowa może dawać o sobie znak przy każdym ruchu, w tym również wtedy, gdy będziemy w stanie spoczynku. Aby ukoić dolegliwości bólowe i umożliwić sobie wykonywanie podstawowych czynności, należy zgłosić się do lekarza. W takich przypadkach specjalista zaleci leczenie farmakologiczne w postaci leków lub zastrzyków o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym.

Leczenie fizykoterapeutyczne

Wśród innowacyjnych form leczenia można wymienić fizykoterapię. Wśród najczęściej stosowanych i zalecanych metod można wymienić leczenie ultradźwiękami, falami uderzeniowymi oraz laserem.